Vi gentager JAMAS SAMKØBs første samkøb.
Det er fra L’Enclos de Peralba, den mikroskopiske vingård i Penedes lige uden for Barcelona med mottoet: “Make Penedés Great Again”. Og det er netop, hvad de vil. Vise storheden og karakteren fra deres hjemstavn. Og de lykkes. Tag ikke bare vores ord for det, men læs hvad Jancis Robinson, en af verdens mest betydningsfulde vinkritikere,skriver:“[they] aim for quality and present the ‘distinctive flavour of their landscape’”
Bag vingården finder vi Leo og Roc Gramona, 6. generation i Gramona-dynastiet, der har etableret vingården her som deres egen legestue, hvor de har frihed til at gøre det de brænder allermest for: nemlig at vise Penedes sande karakter. Det gør de ved hjælp af hårdt arbejde i marken (alt med hånd), nye beskæringsteknikker, samt et stort fokus på biodiversitet, biodynamik og minimal intervention.
Resultaterne taler for sig selv: i dag er deres vine i høj kurs (mange gange + 90 point) og godt ratede (+4,0 i gns. på tværs af alle vine på Vivino).
Desværre er produktionen mikroskopisk, så mængderne på samkøbet er små.
Du kan bestille dine favoritter fra 07. februar. Forventet levering 23. - 28. februar
Bestil for minimum 600 kr. samlet. Hvis samkøb kombineres med andre produkter, sendes det hele samlet.
Nat’Cool Pistoles er særlig. Af flere grunde. For det første fordi den er blevet til i et samarbejde med Dirk Niepoort, Portugals vigtigste vinmager. En unikt samarbejde, der er kommet Nat’Cool Pistoles ud af.
Og her laver de sammen en Nat'Cool. Stilen er lige til. Maceration på skindet, så du får struktur i vinen. Kombineret med den spændstige Malvasia med næsten prikkende fornemmelser, får du her en vin, der let glider ned.
Det er juicy, det er friskt, det har struktur. Det er den perfekte forårsfrisker. En fed flaske, med en stærk historie, lagret i amfora lavet af keramikeren Carles Llarch.
Bemærk: 1 liter flaske
Total produktion: 856 flasker
Els Escorpins er L’Enclos de Peralbas bedste rødvin og eneste enkeltmarks-rødvin. Den kommer fra mikro-parcellen plantet med Garnacha på kun 0,33 ha. Tilføj 10 % Garnacha Blanca, og du har en helt igennem forrygende vin.
Vinen her fremtræder elegant med subtile og delikate noter af røde bær, fløjsblød og med en herlig næsten pinot noir’sk livlighed som kommer af de 10 % tilsatte hvide Garnacha druer.
Et mesterværk fra L’Enclos fætrene og nærmest umulig at få fingrene i.
Total produktion: 1522 flasker
Masia Blancs Vi Fi Negre 2019 viser, hvad der sker når man blender to komplementære druer; Garnacha og Shiraz. En uhyre velstruktureret og balanceret vin med en intens og koncentreret aroma af røde bær, og samtidig en friskhed, vi sjældent oplever.
Kompleks vin med mange lag, du virkelig kan gå på opdagelse i. Blød og indbydende.
Druerne kommer fra to små plots begge +20 år gamle på hhv. 0,3 ha og 1,5ha, der begge 12dyrkes biodynamisk.
Vinen er spontangæret og lagret i et år i 500 liters fransk eg.
Masia Blancs Vi Fi er en vin af kontraster, der i syngende harmoni præsenterer det ægte Penedés.
En lidt nervøs og tilbageholdende start, men giv den et par minutter og den opløftende syre og ekspressive facon fra Malvasía de Sitges forenes på fantastisk vis med Garnaxa Blanchas volumen, mundfylde og intensitet. Resultatet er en afbalanceret vin med drøjhed og en bemærkelsesværdig friskhed. Hvide frugtnoter og citrusfrugter kommer frem.
Druerne kommer fra to små plots på under 1ha, der begge dyrkes biodynamisk.
Vinen er spontangæret og lagret i hhv. 300 liters fransk eg og på cement. Vinen er blandet efter gæringen.
Pet Nat Malvasia er en på alle måder berusende oplevelse. En præcis vin med høj syre, små og vedvarende bobler og en utrolig friskhed og aroma.
Pet Nat er en mousserende vin efter den historiske metode, hvor der ikke finder dobbeltfermentering sted. Duft og smag af citrus og grønne, saftige æbler.
Druerne er dyrket biodynamisk af Josep Massana og kommer fra det 0,72 ha lille Cal Manuel mark.
Vinen er spontangæret og der er intet restsukker.
El Presseguers viser det fulde potentiale af Xarel-lo druen. Et sublimt glas hvidvin takket være de perfekte forudsætninger i Font Fredas mikroklima. Du får en frisk og aromatisk hvidvin med noter af modne ferskner. En vin med en masse struktur og lag på lag.
Vinmarken finder du i 400 meters højde. 100 % økologisk mark og biodynamisk tilgang på ca. 1 ha.
Druerne er macereret med skind i adskillige timer inden de er blevet presset. Spontangæret og lagret i hhv. 660 l cementæg og 300 liters brugt fransk eg og 500 liters nyt fransk egefad. Lagret 9 måneder på fad.
Les Camades 2019 er en fremragende enkeltmarksvin på Garnaxa Blanca. Intens duft af hvide blomster, petroleum, pære og æble.
Det er en storladen enkeltmarksvin, der virkelig udfolder sig både i glasset og i munden. Du kan gå på opdagelse i de uendelige lag og den store volumen, som bliver holdt vertikalt sammen på fineste vis af en god mineralitet og lette citrusnoter.
Vinen har ligget på gærrester og har derfra fået en dybde og intensitet.
Les Camades-marken er placeret 450 m over havet og er primært ler- og kalksten. Den er dyrket 100 % økologisk og spreder sig kun over 0,5 ha.
Druerne er macereret med skind i 8 timer inden de er blevet presset. Spontangæret og lagret i hhv. 660 l cementæg og 500 liters brugt fransk eg.
En stor fornøjelse af en enkeltmarksvin. 4,2 på Vivino.
Tres Feixes 2019 er en endnu en fremragende enkeltmarksvin på Garnaxa Blanca på vinstokke fra 1939! Kalkstensundergrunden giver vinen en elegant og mineralsk karakter. Frisk, frugtig og dyb med lag på lag.
Utrolig intens og kompleks vin som følge af de gamle stokke, der absolut er en oplevelse at dykke ned i. Mineralsk i karakteren med duft af hvide blomster, petroleum, pære og æble.
El Pla De Manlleu vinmarken finder du i 550 meters højde. 100 % økologisk mark på 0,72 ha. Druerne er macereret med skind i adskillige timer inden de er blevet presset. Spontangæret og lagret i hhv. 660 l cementæg og 500 liters brugt fransk eg. Lagret 9 måneder på fad.
Pet Nat Garnacha er en på alle måder berusende oplevelse. En fantastisk smuk og præcis vin med høj syre, små og vedvarende bobler og en utrolig friskhed og aroma.
Pet Nat er en mousserende vin efter den historiske metode, hvor der ikke finder dobbeltfermentering sted. Duft og smag af citrus og røde bær. 100 % sol på flaske. Elegant og forførende.
Druerne er dyrket biodynamisk og er 100 % økologiske.
Vinen er spontangæret og der er intet restsukker.
Det er dét, det handler om! At katapultere Penedés tilbage, hvor området hører til. Begrave de masseproducerede cava-tendenser og vise, at man med hårdt arbejde og fokus på kvalitet i små mængder kan skabe vin, der på så unik og præcis en facon repræsenterer området sydvest for Barcelona.
Passionen er ægte og vinen ligeså. Det er tilbage til de gamle druer fra området uden intervention. Det er vin, der uden tvivl skaber genlyd og er på vej mod den internationale stjernehimmel. Mon ikke de lykkes med at "Make Penedés Great Again". Det tror vi!
For Leo og Roc Gramona handler det om terroir, forskellene på de enkelte marker og parceller, jordbundsforhold og de unikke mikroklima-forskelle, der findes i Penedés. Derfor har de forskellige vine navne efter markerne og den vinbonde, der er ansvarlig for den enkelte mark.
Og hold da op, hvor er der forskel. Forskel på Garnaxa Blanca vinstokke fra 1934 og Garnaxa Blanca fra den sene del af 1900-tallet. Forskel på om de har stået i dalen eller i bjergene. Forskel på solpåvirkningen. Derfor; Du må ikke snyde dig for at prøve de forskellige parcel-vine. De viser på bedste vis, hvor vidt forskelligt den samme drue kan udtrykke sig alt afhængig af omgivelserne.