• Add description, images, menus and links to your mega menu

  • A column with no settings can be used as a spacer

  • Link to your collections, sales and even external links

  • Add up to five columns

  • L'Enclos de Peralba - Make Penedés Great Again

    Vi gentager JAMAS SAMKØBs første samkøb.

    Det er fra L’Enclos de Peralba, den mikroskopiske vingård i Penedes lige uden for Barcelona med mottoet: “Make Penedés Great Again”. Og det er netop, hvad de vil. Vise storheden og karakteren fra deres hjemstavn. Og de lykkes. Tag ikke bare vores ord for det, men læs hvad Jancis Robinson, en af verdens mest betydningsfulde vinkritikere,skriver:“[they] aim for quality and present the ‘distinctive flavour of their landscape’”

    Bag vingården finder vi Leo og Roc Gramona, 6. generation i Gramona-dynastiet, der har etableret vingården her som deres egen legestue, hvor de har frihed til at gøre det de brænder allermest for: nemlig at vise Penedes sande karakter. Det gør de ved hjælp af hårdt arbejde i marken (alt med hånd), nye beskæringsteknikker, samt et stort fokus på biodiversitet, biodynamik og minimal intervention.

    Resultaterne taler for sig selv: i dag er deres vine i høj kurs (mange gange + 90 point) og godt ratede (+4,0 i gns. på tværs af alle vine på Vivino).

    Desværre er produktionen mikroskopisk, så mængderne på samkøbet er små.

    Hvordan fungerer samkøb?

    L'Enclos de Peralba